تابلو پلکسی

تابلو پلکسی

تابلو پلکسی برای حروف برجسته و لوگو

حروف برجسته از جنس ورق های شفاف آکرولیک که با برند پلکسی گلاس شناخته شده اند تابلو پلکسی را شکل می دهند. از این حروف برای ساخت سردرب و نمای مغازه ها فروشگاه ها و سازمان ها استفاده می شود.

حروف برجسته پلاستیک در برابر عوامل جوی محیطی مقاوم است در نتیجه نصب در فضای بیرونی آسیبی به تابلو نمیزند.

ورق های اکرولیک در ابعاد استاندارد و  ۱۸۳*۱۲۲ سانتی متر تولید می شوند. این ورق ها از لحاظ رنگ بندی تمام طیف های رنگی را دارا هستند به همین دلیل برای ساخت تابلوهای سازمانی که ملزم به رعایت رنگ بندی هستند مناسب می باشند.

آکرولیک ضخامت های مختلفی دارد که بستگی به محصول مورد نظر انتخاب می شود . اما برای تابلو پلکسی معمولا ضخامت ۳ میل کافی می باشد و نور مناسبی از خود عبور می دهد.

هم لبه ی حروف و هم روی حروف برجسته تابلو پلکسی را  با ورق آکرولیک می سازند. برای لبه ها معمولا احتیاج به برش به شکل نوار های ۹ و ۱۱ سانتی هست. اما بر خلاف چلنیوم ، تابلو پلکسی با برجستگی های غیر از این هم امکان ساخت دارد.

تابلو پلکسی ماندگاری بالایی دارد و در دکوراسیون داخلی هم استفاده میشود.

طراحی تابلو پلکسی

حروف برجسته تابلو پلکسی مانند همه حروف ها باید با نرم افزار کورل طراحی شود. سپس باید با همین نرم افزار و مشخص کردن مقیاس و اندازه ها متر محیط حروف را به دست آورد تا قابل قیمت گذاری باشد. اما برای طراحی سه بعدی تابلو پلکسی از نرم افزار تری دی مکس استفاده می شود.

از آنجایی که حروف تابلو پلکسی از کناره ها و قسمت لبه هم نور میدهد روشنایی بیشتری نسبت به حروف برجسته چلنیوم روی تابلو ایجاد میکند. همواره هاله ای از نور در اطراف حروف تابلو پلکسی دیده می شود.
طراح تابلو با توجه به این نکته باید فاصله حروف را از هم مشخص کند. می شود از این مزیت  استفاده کرد و با انتخاب زمینه مناسب برای تابلو سایه روشن های جالبی به وجود آورد.

مزیت ساخت تابلو تبلیغاتی با پلکسی

قسمت های مختلف تابلو پلکسی را خیلی ظریف و با احتیاط به یکدیگر می چسبانند. زیرا اثر چسب روی کار دیده می شود و حروف برجسته را کثیف نشان می دهد . به همین دلیل استادکاران ماهر تابلوسازی به وسیله ی سرنگ و مایع کلروفرم اقدام به این کار می کنند . بدین ترتیب هیچ اثری از چسب روی کار باقی نمی ماند.

هرجا لبه ها احتیاج به خم شدن و یا تغییر زاویه داشته باشند باید با اتوی داغ اقدام به فرم دادن لبه کرد . دستگاه اتوی پلکسی شبیه به اتوی مو آرایشی است و کار کردن با آن احتیاج به مهارت دارد تا پلاستیک خراب نشده و تغییر رنگ ندهد.

اتصال لبه به قسمت روی کار در تابلو پلکسی به دو شکل انجام میشود . اگر لبه و روی کار کاملا روی هم قرار گیرند حروف به سبک لبه هندی ساخته شده اند. اما اگر روی کار نسبت به لبه کمی داخل تر باشد تابلو پلکسی به شکل کنشکاو ساخته شده است.

با پانچ کردن ( ایجاد سوراخ) روی پلکسی می توان جلوه ی ویژه ای به تابلو پلکسی داد. همچنین تفاوت رنگ لبه و روی کار باعث جلب توجه بیشتر می شود.

مقاومت حروف پلاستیک

به طور کلی هنگام انتخاب حروف برجسته باید به طراحی نورپردازی، طرح و رنگ روی حروف و ارتفاع نصب و زیرسازی تابلو توجه کرد. حروف برجسته فلزی درمیان بقیه حروف استقامت بیشتری دارند. اما این بدان معنی نیست که از ورق پلکسی گلاس نمیتوان در ابعاد بزرگ و یا ارتفاعات استفاده کرد.

بلکه برای ساخت تابلوهای غول پیکر با ورق های آکرولیک یا همان پلکسی گلاس، باید نسبت به سبک سازی تابلو و تقویت زیرسازی دقت بیشتری کرد.

نصب و زیرسازی تابلو پلکسی گلاس

یکی از نمونه‌های اجرا شده توسط تابلوسازی موتیفا، تابلو پلکسی سردر کارخانه بستتنی نیتل است که با ابعاد ۴ متر طول و ۲ متر عرض و در ارتفاع ۳ متر بالاتر از سقف سوله کارخانه نصب شده است.

سردرکارخانه بستنی نیتل

تابلو پلکسی بستنی نیتل

زیرسازی و مقاوم سازی محل اتصالات، هرگونه احتمال آسیب به تابلو را به حداقل رسانده است. تصاویری از نحوه اجرا و نصب را با شما به اشتراک میگذاریم.

تابلوپلکسی نیتل نهایی

۰/۵ (۰ نظر)
Call Now Buttonبرای مشاوره تماس بگیرید